27 شهریور 1401

روز جهانی ایمنی بیمار 2022، داروی بدون آسیب

داروی بدون آسیب

هر فردی در سراسر جهان در مقطعی از زندگی خود داروهایی برای پیشگیری یا درمان بیماری مصرف می کند. با این حال، گاهی اوقات داروها در صورت نگهداری نادرست، تجویز، توزیع یا نظارت ناکافی باعث آسیب جدی می شوند.
شیوه های ناایمن دارویی و اشتباهات دارویی یکی از دلایل اصلی آسیب های قابل پیشگیری در مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان است. خطاهای دارویی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم‌های دارویی ضعیف و عوامل انسانی مانند خستگی، شرایط محیطی نامناسب یا کمبود کارکنان بر ایمنی فرآیند مصرف دارو تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به آسیب جدی به بیمار، ناتوانی و حتی مرگ شود. همه‌گیری COVID-19 خطر اشتباهات دارویی و آسیب‌های مرتبط با دارو را به میزان قابل توجهی تشدید کرده است. در این زمینه است که «ایمنی دارو» به عنوان موضوع روز جهانی ایمنی بیمار در سال 2022 با شعار «داروی بدون آسیب» انتخاب شده است.
 

نکاتی پیرامون مصرف دارو دربیماران دیالیزی

1.    کلیه داروها، حتی داروهایی را که پزشکان برای شما تجویز میکنند، باید با اطلاع پزشک نفرولوژیست شما باشد. 
2.    از مصرف هرگونه مسکن به خصوص متوکاربامول و باکلوفن بدون تجویز پزشک معالج خودداری فرمایید.
3.    مصرف سایر ویتامین ها را باید با نظر پزشک معالج مصرف کنید.داروها را در ساعت مشخص مصرف کنید.
4.    در صورتی که دارویی را فراموش نمودید و تا ساعت مصرف بعدی زمان زیادی دارید آن را مصرف کنید. ولی اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک است از مصرف آن خودداری نمایید.
5.    داروها را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.قرصهای تاریخ مصرف گذشته را در منزل نگه داری نکنید.
6.    همیشه به میزان کافی داروهای مصرفی را در منزل داشته باشید و پیش از تمام شدن آن، دوباره نسخه را از داروخانه تهیه نمایید یا به پزشک مراجعه نمایید.
7.    اگر قصد سفر دارید، حتما مطمئن شوید که دارو به میزان کافی برای آن مدت به همراه دارید.
8.    در صورت مراجعه به هر پزشک دیگر، حتما پزشک را از مصرف داروها مطلع نمایید.
9.    خودسرانه و بدون مشورت با پزشک، داروهای مصرفی خود را قطع نکنید و یا آنها را تغییر ندهید.

3    

بیش از نیمی از اشتباهات دارویی قابل پیشگیری هستند، اگرچه به دلیل خطاهای انسانی گاهی اجتناب ناپذیرند، اما رعایت اصول دقیق تجویز دارو می توانند باعث کاهش بروز اشتباهات شود.

 


4
دیر یا زود همه به دارو نیاز دارند.
پس قبل از دریافت دارو و قبل از مصرف آن، داروهایتان را بشناسید و بررسی کنید که از داروهای درست به روش درست استفاده می کنید. اگر مطمئن نیستید از متخصص سلامت خود سوال کنید.

هرکسی به نوعی در ایمنی دارو نقش دارد.

داروهایتان را بشناسید، نوع دارو و روش مصرف آن را بررسی کنید و اگر شک داشتید از پزشک تان بپرسید.نکاتی پیرامون مصرف دارو دربیماران  شیمی درمانی

همه داروهای شیمی درمانی ایجاد عارضه نمی کنند و نوع عوارض بستگی به نوع درمان و فردی که دارو را دریافت میکند دارد.چه اینکه افرادی که حتی درمان مشابهی دریافت میکنند عوارض متفاوتی نشان می دهند.داروهای شیمی درمانی به صورت خوراکی، موضعی روی پوست و تزریقی صورت می گیرد.با توجه به نوع سرطان و وضعیت، بیمار ممکن است داروی خود را به صورت تزریقی یا به صورت کپسول، قرص و شربت دریافت کند. اگر وضعیت بیمار به گونه ای باشد که نباید مادام تحت نظر باشد، می تواند داروها را در منزل دریافت کند، اما به این منظور نیست که تحت نظر پزشک خود نباشد.بیمار به طور منظم باید در بیمارستان حضور داشته باشد تا وضعیت سلامتیش مورد بررسی قرار بگیرد.

6
نکاتی پیرامون مصرف دارو

1.    داروهای OTC(داروهای بدون نسخه)را بدون خواندن برچسبشان مصرف نکنید.
2.    بدون تجویز پزشک هر روز آسپیرین نخورید.
3.    مصرف داروی ضد اضطرابتان را ناگهان قطع نکنید.
4.    از آنتی‌بیوتیک‌های قدیمی براییک عفونت جدید استفاده نکنید.
5.    یک داروی اعصاب را بدون این که بپرسید چرا به آن نیاز دارید مصرف نکنید.
6.    کلسیم را با معده خالی نخورید.
7.    دارویتان را تا پایان دوره‌ی درمان ادامه دهید.
8.    عفونت قارچی‌تان را خودتان تشخیص ندهید. 

 

بنیاد امور بیماری های خاص

@cffsd