12 مرداد 1398

برگزاری جشنواره اتیسم و درک تفاوت ها

بنیاد امور بیماری‌های خاص، با حضور طیف‌های مختلف افراد دارای اختلال اتیسم، جشنواره «اتیسم و درک تفاوت‌ها» را روز پنج‌شنبه هفدهم مرداد برگزار می‌کند.

 

دكتر امين رفيعی‌پور، روانشناس سلامت و دبیر برگزاری این جشنواره گفت: «آمار دقیقی در مورد شمار افراد دارای اختلال طیف اتیسم در کشور وجود ندارد، اما پیش‌بینی می‌شود حدود ۸۵۰ هزار نفر در کشور مبتلا به این اختلال باشند، این در حالی است که مردم ما اطلاعات محدودی در مورد اتیسم دارند و همین موضوع این افراد و خانواده‌های آن‌ها را در در معرض انگ‌های مختلفی قرار می دهد».

 

مشاور بنياد امور بيماری‌های خاص ادامه داد: «افراد دارای اختلال طیف اتیسم در معرض انگ‌ها و تبعیض‌های مختلف و ضایع شدن حقوق اجتماعی هستند و بنیاد امور بیماری های خاص با هدف فرهنگ‌سازی برای کاهش این انگ‌ها و تبعیض‌ها این جشنواره را برگزار می کند. هدف از اجرای این جشنواره آشنایی عموم مردم با اختلال طیف اتیسم است. اینکه به مردم گفته شود؛ این اختلال چیست و افراد و خانوادهای درگیر با این اختلال با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند؟».

 

به گفته رفیعی‌پور آشنایی هر چه بیشتر عموم مردم با این اختلال سبب می شود که این کودکان و خانواده هایشان کمتر در معرض قضاوت‌هایی از سر ناآگاهی قرار گیرند و مشکلات کمتری را متحمل شوند.

 

دبیر برگزاری این جشنواره گفت: «کودکانی با طیف‌های متفاوت اتیسم  در این جشنواره حضور خواهند داشت. برخی از این کودکان تعلیم‌پذیر هستند و برخی می توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و برخی می‌توانند فراتر رفته و کارهای هنری انجام دهند و ... . این جشنواره فضایی برای ارائه این توانمندی‌هاست. ضمن اینکه کارشناسان بنیاد امور بیماری‌های خاص و سازمانهای حاضر در ین جشنواره نیز به سوالات و ابهامات مردم در مورد این اختلال پاسخگو خواهند بود».

 

این جشنواره روز پنج شنبه هفدهم مرداد ماه در از ساعت 18 در مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران تهران برگزار می شود و حضور عموم مردم در آن آزاد خواهد بود.